Percuma · Dikira dalam pelayar anda

Bahasa: Bahasa Melayu · English · 中文

Kira BMI: Kalkulator BMI Malaysia dengan Titik Potong Asia

BMI, atau indeks jisim tubuh, ialah berat badan anda dalam kilogram dibahagi dengan kuasa dua tinggi anda dalam meter. Kementerian Kesihatan Malaysia mengelaskan orang dewasa mengikut titik potong Asia: normal ialah 18.5 hingga 22.9, pra-obes bermula pada 23.0 dan obes pada 27.5, lebih rendah daripada 25 dan 30 antarabangsa. Masukkan tinggi dan berat anda di bawah.

Dikira dalam pelayar anda. Apa yang anda masukkan tidak dihantar atau disimpan.

Tinggi dan berat anda

Umur

Masukkan tinggi dan berat anda di sebelah kiri. BMI anda akan muncul di sini, mengikut skala Malaysia dan skala antarabangsa.

Mahu menyimpan rekod berat badan anda? Buka akaun percuma (dalam bahasa Inggeris).

Cara ia dikira

  1. Formula. Berat dalam kilogram dibahagi dengan kuasa dua tinggi dalam meter. Pada 70 kg dan 1.70 m: 70 ÷ (1.70 × 1.70) = 24.2. Kategori dibaca daripada BMI seperti yang ditunjukkan, kepada satu tempat perpuluhan.
  2. Skala Malaysia bagi orang dewasa melebihi 18 tahun, dengan risiko komorbiditi bagi setiap kelas: Kurang berat badan bawah 18.5 (rendah, tetapi risiko masalah klinikal lain meningkat); Normal 18.5 hingga 22.9 (optimum); Pra-obes (berlebihan berat badan) 23.0 hingga 27.4 (meningkat); Obes I 27.5 hingga 32.4 (tinggi); Obes II 32.5 hingga 37.4 (sangat tinggi); Obes III 37.5 dan ke atas (teramat tinggi) (Kementerian Kesihatan Malaysia, 2023).
  3. Skala antarabangsa. Kurang berat badan bawah 18.5; Berat badan sihat 18.5 hingga 24.9; Berlebihan berat badan 25.0 hingga 29.9; Obesiti Kelas 1 30.0 hingga 34.9; Obesiti Kelas 2 35.0 hingga 39.9; Obesiti Kelas 3 40.0 atau lebih (CDC).
  4. Mengapa berbeza. Satu konsultasi pakar WHO pada 2004 mendapati sebahagian yang ketara daripada orang Asia berisiko tinggi untuk diabetes jenis 2 dan penyakit kardiovaskular walaupun BMI mereka di bawah titik potong berlebihan berat badan antarabangsa, iaitu 25. Konsultasi itu mengekalkan titik potong antarabangsa dan menamakan 23.0, 27.5, 32.5 dan 37.5 sebagai titik tindakan kesihatan awam (WHO Expert Consultation, The Lancet, 2004). Garis panduan Malaysia menggunakan 23 dan 27.5.
  5. Lilit pinggang. Garis panduan menyaring orang dewasa setiap tahun dengan BMI dan lilit pinggang, dan mengambil tindakan pada BMI 23 atau lebih, atau lilit pinggang 90 cm atau lebih bagi lelaki dan 80 cm atau lebih bagi perempuan.
  6. Bawah 18 tahun, garis panduan mengelaskan kanak-kanak dan remaja dengan carta BMI-mengikut-umur WHO, jadi kalkulator ini berhenti dan memberitahu anda.

Kategori BMI: Malaysia di sebelah skala antarabangsa

Dua skala, kelas demi kelas. Kelas Malaysia bermula lebih rendah: BMI 24.0 yang sama ialah pra-obes pada skala pertama dan berat badan sihat pada skala kedua.

Kategori BMI, Malaysia dan antarabangsa
Malaysia (KKM 2023)BMI, MalaysiaRisiko komorbiditiAntarabangsaBMI, antarabangsa
Kurang berat badanbawah 18.5rendah, tetapi risiko masalah klinikal lain meningkatKurang berat badanbawah 18.5
Normal18.5 hingga 22.9optimumBerat badan sihat18.5 hingga 24.9
Pra-obes (berlebihan berat badan)23.0 hingga 27.4meningkatBerlebihan berat badan25.0 hingga 29.9
Obes I27.5 hingga 32.4tinggiObesiti Kelas 130.0 hingga 34.9
Obes II32.5 hingga 37.4sangat tinggiObesiti Kelas 235.0 hingga 39.9
Obes III37.5 dan ke atasteramat tinggiObesiti Kelas 340.0 atau lebih

Malaysia: Kementerian Kesihatan, CPG Management of Obesity, edisi ke-2 (2023), dewasa melebihi 18 tahun. Antarabangsa: titik potong WHO dengan nama kategori CDC. Baca kelas daripada BMI kepada satu tempat perpuluhan.

Soalan

Bagaimana cara kira BMI?

Bahagikan berat anda dalam kilogram dengan kuasa dua tinggi anda dalam meter. Pada 70 kg dan 1.70 m: 70 ÷ (1.70 × 1.70) = 24.2.

Apakah formula kira BMI?

BMI = berat (kg) ÷ tinggi (m)². Tukar tinggi dalam sentimeter kepada meter dahulu: 165 cm ialah 1.65 m. Pada 60 kg: 60 ÷ (1.65 × 1.65) = 22.0.

Berapakah BMI yang sihat di Malaysia?

Garis panduan obesiti Kementerian Kesihatan Malaysia 2023 mengelaskan 18.5 hingga 22.9 sebagai normal, dengan risiko komorbiditi yang optimum. Dari 23.0 ialah pra-obes, dengan risiko meningkat, dan dari 27.5 obes.

Mengapa titik potong BMI Asia lebih rendah daripada 25?

Satu konsultasi pakar WHO pada 2004 mendapati sebahagian yang ketara daripada orang Asia berisiko tinggi untuk diabetes jenis 2 dan penyakit kardiovaskular di bawah titik potong antarabangsa 25. Ia mengekalkan titik potong antarabangsa dan menamakan 23, 27.5, 32.5 dan 37.5 sebagai titik tindakan. Malaysia menggunakan 23 dan 27.5.

Adakah BMI berubah mengikut umur atau jantina?

Bagi orang dewasa, tidak: formula hanya menggunakan berat dan tinggi, dan kategori dewasa sama bagi semua yang berumur lebih 18 tahun. Kanak-kanak dan remaja berbeza: garis panduan mengelaskan mereka dengan carta BMI-mengikut-umur WHO, yang tidak dibuat oleh kalkulator ini.

Adakah BMI tepat bagi orang yang berotot?

BMI ialah alat saringan, bukan diagnosis, dan ia tidak dapat membezakan otot daripada lemak. Itulah salah satu sebab garis panduan Malaysia juga menyaring dengan lilit pinggang, pada 90 cm bagi lelaki dan 80 cm bagi perempuan.

Adakah data saya dihantar ke mana-mana?

Tidak. BMI dikira dalam pelayar anda. Apa yang anda masukkan tidak dihantar ke pelayan atau disimpan pada peranti anda.

Kalkulator lain

Sumber

  1. Ministry of Health Malaysia, Clinical Practice Guidelines: Management of Obesity, 2nd edition (2023), Quick Reference Guide
  2. WHO Expert Consultation, The Lancet, 2004
  3. CDC, Adult BMI Calculator